Krakonošův cyklomaraton vyhrál Jiří Polnický, rozhodl nástup před Trutnovem

31.7.2017 / Reportáž ze IV Krakonošova cyklomaratonu...

Trutnov - Asi největší favorit ve startovním poli si dojel pro vítězství ve čtvrtém ročníku Krakonošova cyklomaratonu. Hlavní závod na 145 kilometrů vyhrál 27letý závodník královéhradecké stáje Elkov Author Jiří Polnický, kterého si však na sobotu do svého mančaftu draftoval Kasper - Swix Team. Před vjezdem do Trutnova nastoupil druhému Tomáši Paprstkovi, s nímž jel v dlouhém úniku od Pražské boudy, a cílem projel s náskokem 39 vteřin v čase 3 hodiny 55 minut 8 sekund. V hromadném spurtu o třetí místo pro sebe bronz získal Milan Záleský.

Něco zůstalo stejné, jako například luxusní počasí, výborné zabezpečení závodu a hlavně velký zájem cyklistů - letos opět přes 600 sportovců. A něco se trošku změnilo, třeba trať, která závodníky více protáhla polským územím. Díky tomu silničkáři natočili na dlouhé trase 145 kilometrů a na krátké 98.

Krakonošův cyklomaraton si za čtyři roky své existence vypracoval již hodně slušnou pověst a stává se pro jezdce oblíbenou výzvou. Ale to už stejně každý ví…

„Pěkný závod, nádherná trať. Takových závodů v takhle velkých kopcích se u nás moc nejezdí. Sice je to i něco jiného, vzhledem k tomu, že tady jede většina hobby závodníků a tím je ten průběh závodu trošku odlišný, ale užil jsem si to,“ pronesl v cíli jeho letošní král, kterého stejně jako ostatní účastníky v první vlně poslal do závodu, krátce po desáté hodině, výstřel z děla.

Mladoboleslavský rodák Jiří Polnický pak vyrazil vstříc vítězství tam, kde ze země „roste“ betonová stěna. Ve stoupání na Pražskou boudu. Až do Pece se totiž držel hlavní peloton (cca 50 závodníků) pohromadě. Dva uprchlíci (Fišnar, Swaczyna) byli pohlceni v kopci, kde se ale balík stejně rozdrobil. „Minulý týden jsme zrovna v Krkonoších byli na soustředění, takže to jsem si ten kopec dal poprvé,“ prozradil Jiří Polnický.

Jako první se ale vysápal do nadmořské výšky 1100 metrů Tomáš Paprstka a bral tak nejvíce bodů za vrchařskou prémii první kategorie. Jezdec kolínského Expres CZ-Scott Teamu bodoval i předtím na Pomezkách a poté vyhrál jak ve Strážném, tak na Hoffmankách. Nejlepší vrchař loňského ročníku se tak do puntíkatého dresu při vyhlášení oblékl zaslouženě i letos. „Za to jsem moc rád, potvrdilo se, že moje forma je teď dobrá,“ pronesl čerstvý bronzový medailista z MČR horských kol.

O dvě individuální prémie se bojovalo už předtím také na polské straně, když tu první v Lubawce vyhrál Kryštof Solař (Expres CZ-Scott Team) a druhou rychlostní prémii v obci Gmina Kamienna Gora vyhrál Jan Fišnar (ASZ Trutnov).

Zpět k souboji o prvenství. Polnický a Paprstka jeli z Pražské boudy v úniku skoro 60 kilometrů, za nimi je stíhala skupina dvanácti cyklistů, ale marně. Jejich ztráta postupně narostla na více než čtyři minuty. Útok Jiřího Polnického na vítězství přišel na hlavní silnici vedoucí do Volanova, kde zvýšil frekvenci. „Já už jsem mlel z posledního na Hoffmankách, takže jsem byl rád, že jsem se ho vůbec udržel až pod Trutnov,“ konstatoval Tomáš Paprstka.

„Věděl jsem, že při nájezdu do Trutnova je mírné stoupání a že na konci už nebude tolik sil, takže jsem si ten útok šetřil tam,“ podotkl Jiří Polnický.

V cílové rovince si mohl vychutnat stejně pohodový dojezd jako před rokem Litevec Peeter Pruus. Zatímco vítězové prvních dvou ročníků Michael Kukrle a Václav Nežerka si museli triumf tvrdě vyspurtovat až do posledních metrů. Takový obrázek letos nabídl finiš o třetí příčku. Nejlépe tento souboj zvládl Milan Záleský (RCR Bike Team Česká Třebová) před Kollertem, Sekaninou, Šormem a Nevídalem. S odstupem pár vteřin projeli cílem Cihlář, Kohout a Hunal.

Malé rozestupy byly také mezi nejlepšími závodníky, kteří bojovali na trati 98 km. Od prvního do dvanáctého místa dělilo jezdce 20 vteřin. Z vítězství se radoval teprve patnáctiletý úpický jezdec Tomáš Dudek (Expres CZ-Scott Team), který se při sjezdu z Hrádečku poroučel k zemi, ale pak se odpoutal ve stoupání z Volanova ke kruhovému objezdu a malý náskok uhájil až do cíle.

V ženských kategoriích si na krátké trati dojela pro první místo Katarína Krejčíková (TJ Lokomotiva Nymburk) a mezi deseti odvážnými, které se nebály dlouhé trasy, triumfovala Vendula Kuntová (Ghost Team).