registrace   Do 31. 3. 2019 výhodně...

Ohlédnutí za 2. ročníkem

3. 8. 2015 / Až do posledního metru se bojovalo o prvenství ve druhém ročníku Krakonošova cyklomaratonu...

O vítězi letošního 2. ročníku Krakonošova cyklomaratonu nakonec rozhodla pouhá jedna desetina vteřiny, o kterou byl - po 140 kilometrech - dříve v cíli Václav Nežerka. Osmadvacetiletý závodník Lawi - Author Teamu v cílové rovince přespurtoval Daniela Turka. Kratší trasu na 93 km vyhrál Polák Tomasz Lukawski.

Sázka na letošní novinku v podobě dvou tras pořadatelům ze Svazku obcí Východní Krkonoše vyšla. Na start v 10 hodin u Uffa tím dostali 441 závodníků, z toho 290 cyklistů si dalo dlouhou variantu a 143 jezdců se rozhodlo vynechat pekelný výjezd na Pražskou a po sjezdu z Pomezek se po kratší trase vraceli do Trutnova. Ve výčtu závodníků nesmíme zapomenout ani na ty nejmenší, zhruba padesátka dětí si to rozdala ještě v centru města.

Špatně odbočil na kruháči a přišel o vítězství

Chvíli po půl jedné dorazil na pěší zónu první závodník z krátké tratě. Byl to Polák Tomasz Lukawski, který cílovou fotobuňku protnul za 2 hodiny 28 minut a 50 vteřin. „Krásná trať, líbila se mi. Dobře se jela a byla dobře značená. Měli jsme tam tři velké kopce, ten nejtěžší byl na Pomezky,“ řekl vítěz.Vzhledem k tomu, jak se však závod vyvíjel, očekávalo se v závěru větší drama. Nakonec ale nebylo žádné. Před příjezdem na první kruhový objezd od Volanova to ještě vypadalo, že si pro vítězství jede Jiří Šorm, který byl s Lukawskim v úniku již od úvodního stoupání na Hrádeček. „Nastoupil jsem mu, ale na kruháči jsem pak udělal chybu,“ sypal si popel na hlavu osmnáctiletý závodník, jenž špatně odbočil. „Sice jsem se hned otočil, ale už byl kus odjetý. I když jsem ho pak ještě sjížděl, nestačilo to,“ dodal největší smolař letošního ročníku.

Vítězství je snové, ale patří celému týmu

Dramatického dojezdu na kostkách pěší zóny se diváci dočkali až v hlavním závodě na 140 km. Po více než čtyřech hodinách najížděl do poslední rovinky jako první Daniel Turek a hned za ním vytáčel zatáčku Václav Nežerka. Ten pak dokázal nohy rozkmitat o něco více, a tak si po projetí cíle mohl radostně zařvat.

„Vítězství je pro mě snové, ale je to hlavně vítězství pro tým. Kdybych to nebyl já, byl bych to jeden z kolegů. Ta týmová převaha byla hodně znát. A určitě mi taky pomohlo, že jsem věděl, co mě čeká. Loni jsem nastupoval, kde jsem neměl a pak ty síly chyběly,“ sdělil vítěz závodu, který před rokem uzavíral první desítku. „Loni jsme tady byli jen dva, letos jsme přijeli jako celý tým, takže to všechno bylo snadnější. Hodně jsme si pomáhali. Bez kluků by to nešlo vyhrát,“ dodal člen Lawi - Author Teamu.

Pražská stáj měla v pětičlenné vedoucí skupince, které vyšel rozhodující trhák před stoupáním na Hoffmanovy boudy (cca 110. kilometr), trojnásobné zastoupení. „A s tím už se pak dalo něco dělat. Taktizovali jsme. Kluci začali nastupovat, tím soupeře trošku utahali a já jsem to pak měl v tom spurtu o to jednodušší,“ přiblížil Václav Nežerka. No, jednodušší…

Český reprezentant Daniel Turek za ním zaostal jen o jednu desetinu. „Dojezd jsem úplně nezvládl, ale celkově jsem spokojený. Nezávodil jsem od mistrovství republiky, jen jsem trénoval a bylo to znát. Tělo na ty kopce nebylo zvyklé a v závěru jsem nebyl tak čerstvý, jak bývám normálně. Závod jsem bral ale hlavně jako přípravu na mistrovství Evropy, kam jedu už za pět dní, a abych tam právě neměl takovéhle problémy,“ řekl závodník z kontinentální stáje Cycling Academy, kterou zaštiťuje slovenský rychlík Peter Sagan.

Třetí místo a čtvrté místo obsadili Nežerkovi parťáci Petr Novák a Filip Endler, pro pódiové umístění na páté pozici si dojel Vrchlabák Jan Fišnar. Cyklokrosový reprezentant z Trutnova Štěpán Schubert skončil devátý. Titul nejrychlejší ženy na dlouhé trati získala Zuzana Neckářová před domácí Elenou Vaníčkovou ze Žacléře. Krátkou trasu ovládla Hana Feistová z Jaroměře.

Pro doplnění ještě jména nejrychlejších závodníků na horských prémiích. Všechny tři vyhráli zástupci Lawi - Author Teamu. Na Pomezky vyšlapal jako první Petr Zahrádka, který jel osamocený v dlouhém úniku až do výjezdu na Pražskou. Tam však hlavní prémii pobral Václav Nežerka, jenž poté za vítězství v závodě inkasoval ještě 5000 korun. Na Hofmankách vyhrál „třítisícový“ sprint Petr Novák.